Grand Prix

Competitors

A list of competitors who took part in the 2017 Prudential RideLondon Grand Prix is available to view below.

Youths Grand Prix Competitors

Please see below for a full list of competitors in the 2017 Prudential RideLondon Youths Grand Prix.

Youth A Boys
Name Surname Region
Tom Couzens Central
Alexi Edwards Central
Angus Hawkins Central
Tom Timberlake Central
Aaron Freeman Eastern
Freddie Grover Eastern
Dexter Mansell-Thompson Eastern
Harrison Powell Eastern
Kai Watts Eastern B
Nathan Gibson Eastern B
Oli Partner Eastern B
Milo Chapman Eastern B
Finley Newmark London
Louis Bilyard London
Leo Hayter London
Oscar Nilsson-Julien London
Samuel Asker London B
Isaac Peatfield North West
Sam Pugh North West
Adam Scarffe North West
Tosh Teare North West
Charlie Aldridge Scotland
Logan MacLean Scotland
Scott Moffat Scotland
Chris Hordon Scotland
Jamie Bray South
Sam Clark South
Owen Giles South
Harvey McLean South
Samuel Painter South East
Finn Anderson-Grout South East
Tom Pughe-Morgan South East
George Pittock South East
Adam Churchill South East B
George Sloan South East B
Luca Stone South East B
Tom Batchelor South West
Rowan Ellis South West
Bradley Messenger South West
Oliver Stone South West
Sam Berry South West B
Dominic Pullen South West B
Oli Setherton South West B
David Spearbridge South West B
Jamie Pullen Surrey
Tom Portsmouth Surrey
Bryn Davies Wales
Will Trulove Wales
Sam Beckett Wales
Tim Freeman Wales
Jamie Crump West Midlands
George Mills Keeling West Midlands
Farley Barber West Midlands
Matthew Kingston West Midlands
Youth A Girls
Name Surname Region
Alderney Baker Central
Sophie Lewis Eastern
Elizabeth Marvelly Eastern
Josie Griffin Eastern
Lauren Higham Eastern
Harley Pell Eastern B
Emily Knight Eastern B
Katie Ann Elliston Eastern B
Kate Wooten London
Esthefania Hurtado London
Emily Knight London
Imogen Chastell London
Maisy Vasic North West
Eve Barrow North West
Olivia Brent North West
Amy Monkhouse North West
Lucy Gadd South
Freya Richardson South
Toni Wilkes South East
Megan Panton South East
Ellen Inglis South East
Izzy Ashford South West
Lili-Keau Juntakereket South West
Jess Morrish South West
Zoe Brookes Surrey
Grace Reynolds Surrey
Emma Keiller Surrey
Emma Finucane Wales
Amy Cole Wales
Danielle Parker Wales
Ellie Shaw Wales
Youth B Boys
Name Surname Region
Joel Corbishley Central
Cal Gorvey Central
Jamie Gostick Central
Noah Hobbs Eastern
Tom Sharples Eastern
Edward Lowe Eastern
Adam Allen Eastern
Angus Lawrence Eastern B
Lewis Brinkhoff Eastern B
Oli Maynard Eastern B
Rudy Knight Eastern B
Innes Harvey London
Billy Gilbey London
Benjamin Tuchner London
Lewis Dolan North East
Adam Bent North West
Daniel Vincent North West
Cameron Pilkington North West
Thomas Lord North West
Nathan Brookes South
Samuel Butters South
Matthew Hickman South
Jamie Whitcher South
Rahul Fortescue Talwar South East
Lance Childs South East
Joseph Blackmore South East
Jack Hill South East
George Eames South West
Siam Juntakereket South West
Tyler Lindo South West B
Sam Medlyn South West B
Ben Woodland South West B
Shaun Duffield Wales
Finlay Walter Wales
Bevan Smith Wales
Josh Tarling Wales
Gethin Price Wales
Ben Bright Wales
Youth B Girls
Name Surname Region
Millie Couzens Central
Alexa Hawkins Central
Abigail Old Central
Zoe Warner Eastern
Zoe Swainston Eastern
Maya Teufel Eastern
Sapphire Curtis Eastern
Lily O'Dell Eastern B
Abby Old London
Eva Callinan London
Anoushka Minale London
Natalie Bloomer London
Flora Perkins London B
Niamha Albones North West
Tilly Percy North West
Nancye Roberts North West
Megan Haworth North West
Morven Yeoman Scotland
Eva Young Scotland
Izzy Brickell South
Laura Curle South
Ella-Marie Dearlove South
Sophie Tiller South
Charlotte McGreevy South East
Emily Heasman South East
Olivia Earthy South East
Eleanor Ley South West
Hannah Rainger South West
Izzy Escalera South West
Rosie Finucane Wales
Zoe Backstedt Wales
Ella Maclean-Howell Wales

Handcycle Competitors

Please see below for a full list of competitors in the 2017 Prudential RideLondon Elite Handcycle Grand Prix.

Men's Race
Name Surname Nationality Classification
Walter Ablinger AUT H3
Steven Arnold GBR H4
Josh Boggi GBR H3
Alex Brooke-Turner GBR H4
Kim Christiansen DEN H4
David Crooke GBR H4
Heinz Frei SUI H3
Patrick Gabriel GER H3
Daniel Hopwood GBR H3
Luke Jones GBR H3
Chris Madden GBR H3
Arkadiusz Skrpinski POL H3
Declin Slevin IRE H3
Giovanni Strawbridge GBR H4
Jonathon Waters GBR H3
Rob Whickham GBR H3
Rafal Wilk POL H4
Women's Race
Name Surname Nationality Classification
Karen Darke GBR H4
Renata Kaluza POL H4
Elizabeth McTernan GBR H4
Svetlanka Moshkovich RUS H4
Mel Nicholls GBR H4
Christiane Reppe GER H4
Lizzie Tench GBR H3

Please see the links below for full lists of competitors who took part in the Prudential RideLondon Grand Prix in previous years of the event.

Please see the links below for full lists of competitors who took part in the Prudential RideLondon Handcycle Classic in previous years of the event.